Copyright © 2017. Lodge Ness 888 All Rights Reserved.


Webmaster Bro S McCaughey

Lodge Ness 888

Welcome to Lodge Ness 888

The above calendar has been produced from the information that we have been able to obtain and have been known to make mistakes and Lodges sometimes

make changes…. Please check before travelling. If mistakes are noticed or any Lodge wants anything added please let me know and we can then send an update

Email: Lodge Ness 888 Secretary

Disclaimer

November 2017

Wednesday 1st

7.30 Ardersier - St Andrews 601

7.30 Burghead - St Aethans 1227

7.30 Inverness - Amaranth, St Mark’s Court

8.00 Invergordon - Cromarty Firth RAC 310, Ballot / EM emulation

8.00 Latheron - Latheron 1424


Thursday 2nd

7.30 Elgin - Trinity 148, MMM Degree

7.30 Inverness - Inverness Sov Chapter, Princes Rose Croix No 55

8.00 Dornoch - Dornoch RAC 374


Friday 3rd

7.30 Forres - St Lawrence 144

7.30/8.00 Avoch - Rosehaugh 1216, PGL Reg Communication

7.45 Alness - Preceptory & Priory of Ross

8.00 Stornoway - Fortrose 108, AGM

8.00 Portree - St Kilda 881


Saturday 4th

7.30 Inverness - Old Inverness Kilwinning St Johns VI

(Dramatisation degree by Lodge Union and Crown 307)


Monday 6th

7.00/7.30 Tain - St Duthus 82, Business / Installation

7.30 Golspie - St  Andrew 1318

7.30 Nairn - St Ninian 575

7.30 Rothes - St John Operative 37

8.00 Kyle of Lochalsh - Kyle 1117


Tuesday 7th

7.30 Thurso - St Peters 284

7.30 Inverness - St Mary’s CO 339, MM Degree

8.30 Tarbert - St Clements 1353


Wednesday 8th

7.30 Grantown - Craigellachie 241

7.30 Ft William - Lochiel 1200

7.30 Inverness - Alexandria Shrine 73

7.45 Alness - Ross Conclave


Thursday 9th

7.30 Kingussie - Spey 527

7.30 Inverness - St Columba 1295

7.45 Alness - Averon 866

8.00 Helmsdale - St Donan 933

8.00 Aultbea - Loch Ewe 1551

8.00 Castletown - John O Groat 1333


Friday 10th

7.30 Inverness - Drumossie 1438

8.00 Breakish - Macdonald of Sleat 1379


Saturday 11th

7.30 Mallaig - Mallaig 1056

7.30 Durness - Laxford 1380


Monday 13th

7.30 Kinlochleven - St Kearan 1155

7.30 Inverness - Rosicrucian Soc of Scotland

7.30 Forres - St John Operative 193

7.45 Beauly - Priory 1235


Tuesday 14th

7.30 Ft William - Ft William 43

7.30 Inverness - St Andrews RAC 115

7.30 Brora - Clyne 1400

7.30 Tain - Tain & Ross RAC 63

7.30 Elgin - Kilmolymock 45

8.00 Stornoway - Hebrides RAC 364

8.00 Invergordon - Ness 888, Master Mason Degree

8.00 Dingwall - Fingal 318, AGM & Nomination of OBs

8.00 Wick - St Fergus 466


Wednesday 15th

7.30 Burghead - St Aethans 1227

7.45 Cromarty - Robertson’s Lodge 134, AGM & Nomination of OBs

8.00 Latheron - Latheron 1424


Thursday 16th

7.30 Elgin - Trinity 148

7.30 Inverness - Order of the Eastern Star 264

7.30 Kingussie - Badenoch RAC 633


Friday 17th

7.30 Forres - St Lawrence 144

7.30 Lossiemouth - Pitgaveny 681

7.30 Portree - St Kilda 881, Prov Visit

7.30 Inverness - Preceptory & Priory of the Highlands

7.30 Ironworks Inverness - Highland Hospice Brain Game

8.00 Stornoway - Fortrose 108


Saturday 18th

2.00 Inverness - Royal Order of Scotland

7.30 Inverness - Old Inverness Kilwinning St Johns VI, EA Degree

7.30 Invergordon - Lodge Ness, Quiz Night

(Teams of four £5 a head)


Monday 20th

7.30 Fortrose - Seaforth 854

7.30 Golspie - St Andrew 1318

7.30 Rothes - St John Operative 37

7.30 Inverness - Clachnacudden RAC 540

7.30 Invergarry - Eval 1464


Tuesday 21st

7.00/7.30 Inverness - St Mary’s CO 339, AGM & MM Degree

7.30 Ft William - Lochaber Cryptic Council 413

8.00 Ullapool - St Martin 1217, Installation

8.00 Stornoway - Ark & Cryptic

8.30 Tarbert - St Clements 1353


Wednesday 22nd

7.30 Ft William - Lochiel 1200

7.30 Grantown - Craigellachie 241

7.30 Inverness - St Andrews Mark Mariner 116


Thursday 23rd

7.30 Kingussie - Spey 527

8.00 Aultbea - Loch Ewe 1551

8.00 Dornoch - St Gilberts 790


Friday 24th

7.45 Dingwall - St Clements RAC 244


Saturday 25th

2.00 Inverness - Highland Sov Council of KH No 44


Monday 27th

7.30 Kinlochleven - St Kearan 1155

7.30 Forres - St John Operative 193

7.45 Beauly - Priory 1235


Tuesday 28th

7.30 Elgin - Kilmolymock 45

7.30 Ft William - Ft William 43

7.30 Lairg - Loch Shin 1352

8.00 Invergordon - Ness 888

8.00 Wick - St Fergus 466


Thursday 30th

12.30 Freemason’s Hall - Grand Lodge Installation

NB Seating is on a first come first served basis. Ticket holders for the

Festival of St Andrew will be given priority and will be seated first.

15.30 Corn Exchange - Festival of St Andrew